Den otevřených dveří

19.05.2018 23:52

Cílem sobotního výletu s panem Válkem byla návštěva vily Karla Kramáře, prvního předsedy vlády Československé republiky. Předcházelo jí zastavení u Písecké brány, která je zbytkem hradebního opevnění. Zajímavostí na trase byla vila architekta Jílka.

  Před vilou Karla Kramáře jsme si postáli ve frontě, ale za trpělivost to stálo. Je postavena na letenském profilu (jde o jeden z nejlépe přístupných
skalních výchozů letenského souvrství
) se stavbou bylo započato v roce 1912. Je to vila se secesními prvky v novobarokním stylu. Na jižní straně
objektu je Kramářovo motto: PRAVDOU PROTI VŠEM.

 Interiér je architektonicky zajímavý a noblesní. Ale skýtající se pohled z jižní strany na Staré město, Vltavu, Malou stranu a celou Prahu je úchvatný. Dnes vila slouží jako rezidence předsedy vlády a zahraničním návštěvám. Od roku 1991 je kulturní památkou.

 Druhé zastavení:
Hergetova cihelna se 2 postavami mužů močících na jezírko ve tvaru naší republiky. Pro většinu Čechů nechutné a urážející. Ale byznys je byznys!

 Třetí zastavení: vila
Jana Wericha zhlédnutí jeho pracoven a ostatních místností včetně sklepního prostoru s Golemem stojí za návštěvu. Vůbec celá Kampa s parkem a
pohledem na druhý břeh Vltavy, Čertovkou s vodníkem Kabůrkem a hospůdkami je romantická. Také my jsme zavítali  do Mlýnské hospůdky na zlatý mok. Pro 20 turistů to byl hezký výlet s mnoha zajímavostmi.
Ne všechno co jsme, viděli, jsme se ve škole dověděli.  Příspěvek: Marie      Foto: jiva a Ilona

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode